PETEKLERİN HAVASI NASIL ALINIR?

PETEKLERİN HAVASI NASIL ALINIR?
  • Adres:

    1.Avrupa Yakası; Çınar Mah. 783 Sk. No:10/A BAĞCILAR 2.Anadolu Yakası; Atakent Mah. Alemdar Cad. No:48/B ÜMRANİYE / İST

  • İletişim:

    Telefon: 0530 115 58 37
    E-Posta: info@kacaksubulmaservisi.com

PETEKLERİN HAVASI NASIL ALINIR?

Ev ve işyerlerinde yaşanan ısınma problemi ve yüksek faturaların başlıca sebeplerinden biri, kalorifer tesisatı içerisinde biriken havadır. Tesisat içerisinde biriken hava, zamanla hacmini büyütür ve sıcak suyun peteklerin belirli bir bölümüne erişimini sınırlar. Bu nedenle kombinizden yeterli verimi alamaz ve ısınma problemi yaşarsınız. Siz değerli müşterilerimize petek havası nasıl alınır, hangi sebeplerden dolayı petekleriniz ısınmaz lütfen okumaya devam ediniz. Dilerseniz aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Peteklerde Hava Neden Oluşur?

Özellikle yeni kurulan kalorifer tesisatlarında, kurulum sırasında borular içerisinde kalan havanın petek tesisatı içerisinde sıkışma yapması nedeni ile oluşur. Buna ek olarak, kalorifer tesisatlarında yapılan su değişimleri sırasında su çıkış kanallarından gelen havanın sıkışması da görülmektedir.

 

Peteklerin Altı Isınmıyor!

Peteklerin hava yapması nedeni ile tesisat içerisinde sirküle edilemeyen su, peteklerin özellikle alt bölgelerine erişemez. Bu nedenle genellikle peteklerin üstü sıcak, altı soğuk olur. Peteklerin alt kısmında başlayan ısınma problemi, müdahale edilmezse radyatör içerisinde yer alan havanın hacminin genişlemesi ile peteğin tamamında görülür.

Döküm Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Eski tip kalorifer peteklerinin havasını almak normal peteklere göre biraz daha zordur, çünkü döküm kalorifer petekleri eski bir teknoloji olduğundan oksitlenme, paslanma ve çürüme yapma olasılığı daha yüksektir. Öncelikle döküm peteklerin havasını almak için peteğin üst vanasını kapatın, vana olmayan diğer üst tarafında hava alma prujörü olması gerekir pense yardımıyla dörtköşe prujör vidasını gevşeterek su gelene ve tüm hava boşalana kadar açık şekilde tutun su geldiğinde sıkıca kapatın. Eğer döküm  peteğinizde hava alma prujörü yok veya paslanmışsa havayı vana tarafından almanız gerekmekte, bu işlemde ingiliz anahtarı gerekir yine alt vana açık olacak, üst vana kapalı olacak şekilde üst vananın rekorunu 2-3 diş gevşetip hava tamamen çıkıp su geldikten sonra geri sıktığınızda eski tip döküm kalorifer peteğinizin havası alınmış olacaktır.